Lokalizacja telefonu komórkowego – czy to możliwe i jak to zrobić?

Udostępnij

Najczęściej zapytania o lokalizację telefonu komórkowego umieszczają w przestrzeni internetowej podejrzliwi małżonkowie – którzy mają pewne przesłanki, że ich partner może mieć romans, jednak nie mają jeszcze na to konkretnych dowodów. Namierzanie telefonów podobno jest bardzo proste i kiedy wpisujemy podobne informacje w okno wyszukiwarki, wychodzi nam wiele stron firm, które oferują właśnie taką usługę – rzecz jasna za stosowną opłatą.

Niestety, większość takich firm po prostu żeruje na naiwnych, albo zdesperowanych – zatem większość opłat pójdzie do czyjejś kieszeni bez uzyskania namierzania danego numeru. Nawet 90% wszystkich ofert jest fałszywych. Jeśli chcemy uzyskać stosowną pomoc, musimy naprawdę solidnie poszukać. Więcej informacji na ten temat zainteresowani znajdą w dalszej części tekstu!

Kto może skorzystać z namierzania?

Teoretycznie lokalizacja telefonu po konkretnym numerze, albo też lokalizacja konkretnego aparatu jest możliwa – przecież właśnie w ten sposób działa policja, albo inne służby, kiedy na przykład dojdzie do jakiegoś zaginięcia czy porwania. Jednakże – jak od razu widać – nie jest to usługa przeznaczona dla wszystkich, ponieważ moglibyśmy korzystać z podobnej opcji w nieodpowiedni sposób.

Lokalizacja nieznanego numeru

Istnieją duże firmy, które zajmują się inwigilacją na zlecenie rządów i z których rządy owe korzystają. Ale przeciętny obywatel, który chce namierzyć Kowalskiego czy Kowalską będzie miał z pewnością kłopot – nie wystarczy wpłacić gdzieś 30 złotych i uzyskać informacje, że kto wyjechał z miasta, chociaż miał siedzieć na ważnym, biznesowym spotkaniu w samym jego centrum.

Niektórzy obeszli zabezpieczenia

Okazuje się jednak, że niektórym firmom – w bliżej nieokreślony sposób – udało się obejść zabezpieczenia i uzyskać dostęp do informacji o lokalizacji. Operatorzy – dysponujący podobnymi informacjami - oczywiście nie udostępniają tego typu danych publicznie, jednak są one przecież niezbędne do zarządzania ruchem międzynarodowym i krajowym. Podobne dane są wymieniane między operatorami i w jakiś sposób firmom oferującym śledzenie udało się uzyskać dostęp do tych danych – zapewne na zasadzie współpracy. W tej chwili więc w niektórych krajach rzeczywiście możliwa jest lokalizacja danego numeru, przy czym zawsze jest to po prostu zawężenie obszaru poszukiwań, który może określać okolicę kilkunastu metrów, ale równie dobrze może to być obszar kilku kilometrów. Nie wiadomo do końca kto korzysta z podobnych usług, ponieważ dokładna lista jest oczywiście tajna.