Lokalizacja telefonu – jak to działa?

Udostępnij

Czy lokalizacja telefonu jest potrzebna to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Są jednak sytuacje takie jak zagubione dziecko czy utknięcie w windzie. Wówczas lokalizacja telefonu może się okazać prawdziwym zbawieniem. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowań dla lokalizacji telefonu jest o wiele więcej. Coraz firm korzysta zresztą z tego rozwiązania.

Czym jest lokalizacja telefonu

Namierzenie telefonu komórkowego to nic innego jak ustalenie jego dokładnych współrzędnych za pomocą lokalizatora GPS, który rejestruje wysyłane z urządzenia sygnały. Dzięki temu, mają moduł GPS i telefon z systemem android czy iOS można zadbać o bezpieczeństwo osób najbliższych i nie tylko. Telefon jest wówczas lokalizowany za pomocą specjalnego oprogramowania trackingowego. Wystarczy pobrać aplikację, zalogować się na niej i gotowe. Jest się widocznym na platformie śledzącej.

Czy lokalizacja telefonu to szpiegowanie?

Wiele osób uważa, ze wykorzystywanie lokalizatorów to szpiegowanie, oznaka braku zaufania czy inwigilacji. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że lokalizator telefonu pozwala przede wszystkim na zabezpieczenie jego użytkownika. Niezależnie od tego czy jest to dziecko, które wraca ze szkoły, pracownik przebywający na delegacji czy osoba starsza, która wyszła na spacer do apteki. Dzięki lokalizatorowi można wiedzieć, co się z daną osobą dzieje, aby w razie potrzeby móc udzielić jej pomocy.

Aplikacje lokalizacyjne

Nosząc lokalizowany telefon ze sobą np. podczas podróży w interesach można mieć pewność, że osoby bliskie wiedzą, gdzie dana osoba jest i czy jest bezpieczna. Taka wiedza jest nie do przecenienia. Ponadto gdy firma posiada własną flotę samochodową za pomocą lokalizatora zawsze szybko można odnaleźć pojazd.

Lokalizatory coraz częściej są też wykorzystywane na co dzień przez firmy detektywistyczne, także te, które zajmują się nieuczciwą konkurencją, windykacjami czy wywiadami gospodarczymi.

Czy to jest etyczne i moralne?

Oczywiście chyba nikt nie lubi być śledzony. Jednak o zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników lokalizatora, sprawdzaniu trasy podróżujących czy śledzeniu samochodów firmowych można się przekonać na własnej skórze. Warto przy tym pamiętać, że lokalizatora nie można używać bez wiedzy i zgody osoby lokalizowanej.

Skuteczne zabezpieczenie

Zlokalizowanie skradzionego telefonu, sprawdzenie co się dzieje z  bliskimi osobami czy monitoring trasy  pracownika to tylko niektóre z możliwości, jakie daje usługa  lokalizowania telefonu. Warto chyba postawić na bezpieczeństwo.