W jaki sposób namierzyć telefon komórkowy

Udostępnij

Co zrobić w sytuacji, gdy zgubiliśmy nasz telefon, bądź został on nam ukradziony. Istnieją lepsze wyjścia niż zawiadamianie policji.

Namierzenie celu

Duża ilość telefonów posiada zintegrowane odbiorniki GPS.

GPS często mylony jest z lokalizatorem stacji nadawczo-odbiorczych. Większość telefonów, zlokalizowanych jest w niedalekiej odległości od operatora komórki, więc przez siłę sygnału oraz triangulację, można komórkę namierzyć. Nie potrzebujemy do tego modułu GPS, metoda ta jest zawsze skuteczna, o ile mamy możliwość dostępu do bazy danych systemu sieci telefonii komórkowej. Gdy, telefon jest aktualnie wyłączony, dalej możemy zdobyć dane o ostatniej aktywności komórki operatora.

Nieraz z tej właśnie metody korzystają służby ratunkowe i policja. Jednak nie działa ona tak precyzyjnie, jak w przypadku GPS. Moduł GPS, który odznacza się wysoką jakością, może zlokalizować telefon, nawet z odchyleniem do jednego metra. Metoda zwana triangulacją może określić promień, w którym przebywa urządzenie z dokładnością tylko do maksymalnie 100 metrów. Z dala od centrum miast, odchylenia te mogą być jeszcze większe.

Dostęp do lokalizacji telefonu

W dzisiejszych czasach wiele firm oferuje usługę geolokalizacji, całkowicie za darmo i dla wszystkich swoich klientów. Opiera się ona właśnie na metodzie triangulacji. Jeden ze znanych serwisów o nazwie Trackyourkid, proponuje swoim klientom możliwość śledzenia położenia geograficznego. Takie śledzenie może być dostępne dla rodziców czy dzieci.

W razie utracenia telefonu komórkowego

Jeśli stracimy naszą komórkę, osoba, która go znajdzie, będzie mogła bez problemu wejść na nasze zdjęcia, smsy i wszystkie dane, jakie mamy w telefonie. Przed przystąpieniem do lokalizacji telefonu komórkowego, trzeba zapewnić mu właściwą ochronę. Istnieje ciekawa opcja, którą zapewnia nam oprogramowanie Kaspersky Mobile Security. Oprogramowanie to blokuje dostęp do wszystkich naszych danych na telefonie, możemy usunąć nasze filmy, zdjęcia czy smsy. Nic nie pomoże złodziejowi, wymiana karty SIM na nową.

Dostępne na rynku jest również oprogramowanie SMS-Find czy KMS. Program ten jest zintegrowany z modułem GPS, przez co może on powiadomić właściciela telefonu, o jego aktualnej lokalizacji. W google maps, będziemy w stanie dokładnie zobaczyć, gdzie w obecnej chwili znajduje się nasz telefon. To dobre rozwiązanie także dla rodziców, którzy chcą zobaczyć, gdzie znajduje się ich dziecko. Już w niedalekiej przyszłości, nie będziemy musieli spisywać naszego zgubionego czy ukradzionego telefonu na straty, Wystarczy, jeśli zastosujemy, jakąś z metod do namierzania telefonu.