Aplikacje lokalizacyjne

Udostępnij

Niektórzy rodzice martwią się o swoje dzieci i zawsze chcą wiedzieć czy są bezpieczne. Również w przypadku osób starszych i przyjaciół lokalizacja w telefonie może być bardzo przydatna. Ten test wyjaśni, która aplikacja jest najlepsza. 

Towarzyszyć zamiast szpiegować

W przypadku dzieci można instalować aplikacje w ich telefonie bez ich zgody. W przypadku dorosłych natomiast potrzebna jest ich zgoda, aby móc ich śledzić. Nie wszyscy jednak czują się dobrze z potajemnym szpiegowaniem dzieci. 

Każdy indywidualnie musi odpowiedzieć sobie czy jest to zgodne z ich sumieniem. Najlepiej wcześniej uzgodnić to z dzieckiem i wyjaśnić jasne zasady. Chodzi o to kiedy będą sprawdzani przez opiekunów, na przykład kiedy kontakt jest niemożliwe lub gdy wychodzą z domu bardzo późno. 

Wszystko pod kontrolą?

Aplikacja w naszym telefonie ustala aktualną pozycję telefonu naszego dziecka dzięki sygnałowi GPS, który nadawany jest do smartfona kontrolującego. Niektóre aplikacje mają niestety opóźnienia nawet o 500m lub dwie minuty np. Family Locator i Personal Safety. Z kolei aplikacje Apple i Glympse są bardzo dokładne i wskazują aktualne położenie. 

Aktualnie jest możliwość śledzenia równocześnie kilku osób. Można dodawać je w grupy, przypisywać im określone miejsca, a kiedy dana osoba wejdzie do jakiegoś obszaru lub go opuści, nasza aplikacja poinformuje nas o tym. Korzystać z tego może ktoś inny, np. dziecko, znajoma czy nawet babcia może nas poprosić o takie sprawdzenie w celu bezpieczeństwa na przykład wracając późno do domu. W momencie gdy będą w niebezpiecznej sytuacji, wystarczy, że nacisną przycisk alarmu, a my dostaniemy sygnał lub bardzo głośny dźwięk (jak np. w Life360), że dana osoba potrzebuje pomocy. 

Aplikacje lokalizacyjne

Darmowo czy za opłatą?

Aplikacje są darmowe. Life360 i Family Locator mają wszystkie najważniejsze funkcje. Dostępne są również pakiety abonamentowe, jednak zwykle potrzebne w momencie, gdy chcemy obserwować kilkoro dzieci. 

Family Locator

Dużym plusem jest doskonała obsługa i duża liczba funkcji. Niestety na lokalizację musimy poczekać, a aktualizacja wymaga czasami restartu aplikacji. Niestety mimo abonamentu śledzenie w czasie różni się od tego w darmowej aplikacji. Dlatego ta aplikacja nie jest najlepsza dla wszystkich. 

Life360

Posiada ciekawe funkcje w iOS, łatwą rejestrację za pomocą Twittera lub telefonu komórkowego czy sterowanie gestami. Dodatkowo jest w niej stabilizacja obrazu lub malowanie palcami. 

Personal Safety

Minusem w tej aplikacji jest tworzenie i konfigurowanie grup. Dodatkowo dodawanie osoby, którą chcemy obserwować nie działa zawsze poprawnie. Funkcje kontrolne i rzetelność lokalizacji również nie zawsze jest prawidłowa. 

Glympse

Aplikacja jest dość skomplikowana i posiada wiele błędów i może się zdarzyć, że kontakt z osobą obserwowaną wygasa. Plusem jest precyzyjność lokalizacji. Mimo niewielkich opóźnień jest również strzałka kierunkowa i historia trasy.