Namierzanie komórki

Udostępnij

Część rodziców używa GPS by sprawdzić swoje dzieci. Czasami wykorzystuje się namierzanie komórki w celu sprawdzenia męża/żony. W jaki sposób działa ta aplikacja i jak jej używać?

Takie pytania pojawiają się najczęściej. Do niedawna mogli z tego korzystać tylko najbogatsi, ale dziś już każdy. Lokalizacja komórki to jej geograficzne współrzędne. Wszystko da się osiągnąć za pomocą paru sposobów, sprawdzonych przez innych ludzi.

Zależne jest to od naszych preferencji i możliwości posiadanego sprzętu. Lokalizowanie telefonu można podzielić na 2 typy. W pierwszej namierza się tylko numer komórki, a w kolejnej jej GPS. Skupiając się na numerze, jest on indywidualny dla każdej komórki i określany jako IMEI. Tutaj, komórki wymieniają się swymi danymi za pomocą łączności z bazową stacją. Dzieje się to na przesłaniu IMEIu i numeru jaki posiada dana karta SIM.

W takiej sytuacji można powiedzieć, że lokalizowanie opiera się na mierzeniu sygnału i tego jakie powstaje natężenie między komórką a bazową stacją (BTSem). Dokładność jaką się dzięki temu uzyskuje sięga aż 50 metrów, gdy znajdujemy się w miejscu zabudowanym, albo do 300 m. gdy otacza nas wolne pole. Dzieje się tak przez odległość od siebie nadajników. Tam gdzie ludzi nie ma, tam nadajniki występują rzadziej. Precyzyjne wskazanie przebywania komórki jest trudniejsze.

Lokalizacja telefonu

Korzystając z tej metody, człowiek nie jest w stanie zobaczyć, że ktoś próbuje namierzyć jego numer. Czemu? Ponieważ w takie działanie nie wymaga naruszania systemu smartfona. Określa się ją jako dyskretniejszą i coraz popularniej używa się ją do śledzenia pociech lub zdradliwych partnerów.

Kolejny sposób namierzania to GPS. Jest on bardziej zaawansowany, ale daje lepsze wyniki, nawet do paru metrów. Zawdzięcza się to 24 satelitom poruszającym się naokoło Ziemi. Włączyć w to trzeba też kontrolne stacje i system sprawdzający, pracujący z dołu. Całość, wykorzystując dodatkowo odbiorniki, łączy się z telefonami mającymi GPS. Oprócz niego istnieje opcja łączenia się z internetem czy odbiornikiem zewnętrznym - WiFi/GPRS.

Powyższe metody charakteryzują się wysoką skutecznością i korzystaniem z nich. Niestety nie da się ich używać jeśli uprzednio nie weszło się na komórkę, którą chcemy namierzyć. Z GPSa da się korzystać w przestrzeni, ale podczas znajdowania się w środku zabudowań, może zniknąć. Polskie prawo mówi, że namierzania nie można stosować jeśli drugi człowiek się na to nie zgodzi.

Chcąc z tego skorzystać, trzeba uprzednio mieć zgodę od osób trzecich na takie działanie. Na szczęście jest to możliwe i używane często, zwłaszcza kiedy trzeba. Metoda dotycząca IMEIu jest mniej popularna od GPSa. Nie trzeba ingerować w cudzy telefon, więc często stosują to jednostki prywatne.