Lokalizacja konkretnego telefonu lub numeru – porady

Udostępnij

Kiedy zdarzy się jakiś nieszczęśliwy wypadek – na przykład ktoś zaginie – jedną z pierwszych rzeczy jaką robi policja jest próba ustalenia pobytu danej osoby na podstawie tego, gdzie jest jej telefon. W tej chwili możliwe jest szybkie zlokalizowanie sprzętu komórkowego – zwłaszcza dysponując zaawansowaną techniką.

Jednakże zdarzają się takie sytuacje, gdy sami z siebie chcielibyśmy sprawdzić gdzie kto przebywa – na przykład żeby ocenić czy ktoś nas nie oszukuje, nie zdradza. Często pojawiają się pytania tego rodzaju w przestrzeni internetowej. Czy zatem lokalizacja numeru telefonu przez internet jest możliwa?

Namierzanie telefonu

Namierzanie telefonu jest oczywiście możliwe przez internet, jednak szukając podobnej usługi możemy natrafić na firmę, która raczej nas naciągnie, niż na rzeczywistą firmę, która chce zaofiarować pomoc i posiada ku temu odpowiednią technologię. Przede wszystkim należy zatem uzbroić się w cierpliwość i dokładnie przeglądać oferty, jakie nam się wyświetlą.

Większość firm – około 90% - tak naprawdę będzie jedynie chciało wyłudzić od nas pieniądze, zalecając wysłanie SMS-a na określony numer. Oczywiście, sowicie będziemy musieli za niego zapłacić.

Aplikacja namierzająca telefon

Dlaczego takie namierzania telefonu przez internet są zazwyczaj nieskuteczne? Ponieważ wystarczy, żeby jakiś człowiek miał aktualnie wyłączony telefon, żeby namierzanie nie zadziałało. Ogólnie rzecz biorąc lokalizacja przez GPS jest możliwa, jednak ma do tego prawo operator – i to po podpisaniu stosownej zgody przez klienta.

Aplikacje do lokalizacji

Namierzanie telefonu jest możliwe dzięki posiadaniu specjalnej aplikacji – jednakże lokalizujemy w ten sposób nie numer, tylko aparat telefoniczny. Wystarczy że karta została przełożona do innego aparatu i już pojawia się problem – będziemy myśleli, że ktoś spokojnie siedzi w domu, gdy tymczasem będzie on na jakimś spotkaniu z nieznajomą.

Jakie aplikacje wybrać? Darmowa jest Prey, która działa na wszystkie popularne i znane systemy. Jeśli chodzi o lokalizację telefonu dziecka, można skorzystać z aplikacji kontroli rodzicielskiej. Możliwe jest również wcześniejsze określenie specjalnej strefy bezpieczeństwa, przy czym rodzic zostanie powiadomiony natychmiast, jeśli dziecko ową strefę przekroczy. Oczywiście, w przypadku osoby dorosłej takie namierzanie nie jest do końca etyczne. Z jednej strony wiadomo, że ktoś chce poznać prawdę o jakiejś osobie, jednak z drugiej często się zdarza, że ktoś niczego nie ukrywa, a podobne namierzanie narusza prawa tej osoby do prywatności.